Російські солдати біжать : 10 років в"язниці за відмову від війни на Донбасі

11 июля 2015 - newsdoneck

Майкопських контрактників, які злякалися відправки на Україну , судять за дезертирство.
Контрактники з в / ч № 22179 33-й окремої мотострілкової бригади ( Майкопская розвідувальна бригада ) втекли з полігону в Ростовській області, оскільки злякалися відправки на Україну . Проти них порушено кримінальні справи , їм загрожує до 10 років позбавлення волі за самовільне залишення частин і дезертирство. Військові та їхні родичі розповіли, що жили в нелюдських умовах і їх агітували поїхати добровольцями в Донбас .
23- річний рядовий Анатолій Кудрін з Майкопської розвідувальної бригади вже засуджений за самовільне залишення місця служби - він отримав півроку колонії-поселення . Ще двоє військовослужбовців перебувають під арештом , слідство за іншими контрактникам , самовільно залишили полігон, поки триває. За словами юристів , солдати покинули полігон « Кадамовскій » в Ростовській області, оскільки побоювалися відправки на війну в Донбас .
За версією слідства, контрактники залишили полігон « Кадамовскій », « не бажаючи переносити тяготи і злигодні військової служби». Тепер всі ці контрактники , це кілька десятків людей , під слідством за ст. 337 КК РФ (« Самовільне залишення частини», до 5 років позбавлення волі) та ст. 338 КК РФ (« дезертирство », термін до десяти років).
«Не хотів брати участь у бойових діях на території України»
З матір"ю 20-річного гранатометника Івана Шевкунова ми зустрічаємося в кафе в центрі Майкопа . Невисока жінка сильно схвильована.
«Син служив за призовом у Вірменії, у військах ППО. У липні 2014 він повернувся і відразу ж захотів продовжити службу в Севастополі, селище Привільний, - розповідає «Газеті.Ru» Світлана Миколаївна. - Прийшли до військкомату, він написав заяву, почав проходити медкомісію. У військкоматі дали порожній контракт, який мали відправити до Севастополя для підписання командирами. Вже на «дев"ятці» (контрольно-складальний пункт в Краснодарі - прим.авт.) Розгорнули, сказали, що може служити тільки в Майкопської бригаді. Він приїхав сюди, з 17 вересня зарахували рядовим ».
Наприкінці вересня Івана Шевкунова разом з частиною відправили на військовий полігон « Кадамовскій » в Жовтневому районі Ростовської області. Полігон розташований під Новочеркаському . Це місце зборів військ Південного військового округу. Звідси до кордону з Україною близько 80 км , ця суміжна територія розділена між Луганської та Донецької народними республіками.
« Сказав, що їде на кордон з Україною , відрядження до грудня. Дзвонив щодня, скаржився на умови: спали на кинутих на землю дошках, перші три дні годувалися у стояли поруч ополченців , - говорить Світлана Миколаївна. - З"ясувалося , що йому потрібно підписати якийсь документ в частині , він попросив грошей на дорогу і повернувся в Майкоп ».
На місці Івана відрядили до іншої роті , де він продовжував служити , поселили в казарму. Коли його рота повернулася з « Кадамовскій », на Шевкунова , за словами матері, почали тиснути. У підсумку він написав три рапорти про звільнення. І не отримав жодної відповіді .
Світлана Шевкунова стверджує, що її син побоювався відправки в Донбас .
« Він розповідав, що солдат змушують їхати добровольцями , - згадує жінка. - Коли я разом з сином була на прийомі у начальника відділу кадрів частини № 22179 майора Камбарова , той став кричати, що у Вані тепер тільки два шляхи - або в тюрму , або на полігон « Кадамовскій ». І інших варіантів немає.
10 червня в відношенні Івана Шевкунова порушили кримінальну справу за ч.1 ст. 338 КК РФ (« дезертирство »).
З постанови про порушення кримінальної справи :
«30.9.2014 року рядовий Шевкунов І.М., будучи військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, перебуваючи у складі свого підрозділу в службовому відрядженні на полігоні« Кадамовскій », дислокованому в Жовтневому (сільському) районі Ростовської області, будучи незадоволеним тим, що його направили у службове відрядження за межі Майкопа і республіки Адигея, не бажаючи переносити тяготи і злигодні військової служби, з метою зовсім ухилитися від проходження військової служби ... самовільно залишив місце служби - полігон «Кадамовскій» і відбув за місцем проживання ».
Схожа історія у 27-річного сержанта цій же частині Павла Тинченко . Його мати Валентина Іванівна розповіла , що Павло сім років прослужив на Північному флоті - атомному крейсері «Петро Великий». За сімейними обставинами він повернувся в Майкоп і намагався влаштуватися за контрактом у розвідувальну бригаду.
« Командування тягнуло з документами, але несподівано подзвонили на початку серпня з військкомату , сказали терміново збирати документи . Протягом , по-моєму, трьох днів він здав фізпідготовку , всі документи, отримав постачання і відбув на полігон Ашулук в Астраханській області », - згадують родичі бійця , заарештованого за ч. 4 ст. 337 КК РФ (« Самовільне залишення частини »).
З навчань , на яких пробув майже два місяці, Тинченко повернувся наприкінці вересня, провів удома вихідні і тут же був перекинутий на полігон « Кадамовскій ».
« Попередні навчання пройшли в жахливих умовах , хоча син уже служив за контрактом і був готовий до позбавленням. Але те, що відбувалося в Ашулук ні в які ворота не йшов, - ділиться Валентина Тинченко . - Він подав рапорт про звільнення. Їх , кілька людей , зібрали на плацу в частині та в супроводі вартових зачитали наказ про відрядження , насильно посадили у вантажівки і відвезли в Ростовську область ».
Сержант по телефону розповідав матері , що з прикордонної території їх кілька разів на тентовану вантажiвку відвозили в поля , де вони охороняли бойової артилерійський розрахунок . Там вони перебували від тижня до десяти днів , спали на кинутих на землю ковдрах . У Майкоп Тинченко повернувся з пневмонією . Офіційно на навчально- бойової підготовки в Ростовській області він пробув місяць - з 15 жовтня по 14 листопада.
У розпорядженні « Газети.Ru» є заява Павла Тинченко судді Майкопського гарнізонного військового суду Марголіну , який обрав запобіжний захід.
« Ознайомившись з постановою , прийшов до висновку , що в постанові не відображені мої свідчення в частині« невиконання наказу ». Я не виконував злочинний наказ, так як не хотів йти проти присяги, яку я приймав і не хотів брати участь у бойових діях на території України . Прошу внести дане зауваження до постанови суду » , - написав Тинченко .
За поїздку в Донбас пропонували 8 тис. Добових і ветеранський статус
Заступник гендиректора ТОВ «Перший об"єднаний союз юристів Кубані» Тетяна Чернецька, що представляє інтереси п"яти контрактників, проти яких порушено кримінальні справи, розповіла «Газеті.Ru», що, за її даними, йдеться про десятки кримінальних справ стосовно покинули полігон військовослужбовців. «Командир частини, передають хлопці, заявляє: військово-слідчий відділ не справляється, стільки кримінальних справ, - стверджує Чернецька. - Хлопцям привласнюють номери 101, 137 в черзі на порушення кримінальних справ, отримують номер і чекають виклик до слідчого ».
Судячи з офіційної статистики Майкопського гарнізонного суду , за перші півроку 2015 за статтею 337 КК РФ ч. 4 ( самовільне залишення частини ) засуджено 62 військовослужбовців. При цьому за попередні п"ять років - з 2010 по 2014 рік - було винесено майже в два рази менше постанов, всього 35 .
За словами Чернецької , у кількох десятків контрактників , щодо яких порушено справи за статтями « дезертирство » і « самовільне залишення частини » , однакові обставини: в один і той же час з кінця вересня по середину листопада вони покинули полігон « Кадановскій » , пояснюючи це нелюдськими умовами і нав"язливими пропозиціями служити на території ЛНР - ДНР добровольцями.
«Ніхто воювати в Донбасі не хотів ні за 8 тисяч на день , які обіцяли рекрутери , ні за 28. Військовослужбовці бігли з« Кадамовскій » - хтось просив гроші у рідних, інші добиралися перекладними , автостопом. По приїзду в частину вони подавали рапорти на звільнення , але їх просто не розглядали » , - стверджує Чернецька .
Про те, що відбувалося на полігоні , докладніше розповідає знаходиться під підпискою про невиїзд 22- річний молодший сержант Олександр Єненко .
« Після« термінової » служби, яку я проходив у цій же частині , там залишився за контрактом. Контракт уклав з 26 листопада 2012 року на три роки , - пояснив «Газеті.Ru» Єненко , що служив командиром відділення управління . -
На « Кадамовскій » прибув 14 жовтня. Хлопці на полігоні збирали бички. Вони цілими днями марно копали ями і тут же закопували . Подейкували, що хочуть відправити на Україні , близько тижня чекали наказу , щоб перейти кордон, але в останній момент скасували ».
Єненко говорить, що теж бачив « деяких людей в камуфляжному одязі без розпізнавальних знаків , які агітували за гроші воювати в Донбасі» .
« Був кінець жовтня, вночі стояли морози , у всіх собачий кашель. Дрова купували за свій рахунок, прямо в подобі намети палили багаття. Найважче - відсутність води, привозили одну машину на кухню, давали тільки кухоль чаю в день. Приїжджали місцеві, продавали пляшку мінералки по 100 рублів », - розповідає інший діючий військовий , який попросив не називати його імені.
« Приїжджали агітатори - без знаків розрізнення , але з погонами від майорським і вище. Товаришам дзвонили інші контрактники , які відмовляли : якщо щось трапитися на Україні , спишуть тебе заднім числом або запишуть в дезертири , який втік і на міну випадково підірвався . Агітатори не так на патріотизм тиснули, а обіцяли мало не ветеранський статус зробити ( дає право на численним пільги, житло та ін . - Прим. Ред.) І платити по 8 тисяч на день . По факту, знаю від товаришів по службі , на гроші кидали , ніхто согласившимся нічого не платив ».
Механік тягача рядовий Анатолій Кудрін уклав контракт за місяць до відрядження, в кінці серпня 2014 року. За самовільне залишення місця служби отримав півроку колонії-поселення , а на початку липня його притягнули до дисциплінарної відповідальності за розміщення в соцмережах свастики.
« На полігон приїжджали люди , що агітували їхати на Україну . Головним стимулом були гроші - обіцяли 8000 в день. На полігоні було нестерпно, до того ж боявся, що насильно вивезуть до Донбасу , тому через чотири дні повернувся в Майкоп », - пояснює Кудрін.
Всі опитані « Газетой.Ru » контрактники сходяться в одному - агітатори були не з їх частини.
Позицію командування частини можна зрозуміти з відео, яке представили «Газеті.Ru » родичі підслідних контрактників. На ньому мати Івана Шевкунова спілкується з імовірно т.в.о. командира частини підполковником Сергієм Кенсит .
« Раз на три дні з військової частини йшло дві машини туди ( ймовірно, мається на увазі полігон« Кадамовскій - прим.авт. ) ... Я вам скажу, як вони роблять : час призначають 10 годин, вони прибувають в 10:30 - тільки машини пішли. А ті, хто сідає , їдуть ззаду на машині, особисто свідок - доїжджають до « Джерельця » і вистрибують із своїх кузовів , просто вистрибують , - говорить на відео підполковник Кенс . - Біжать у військовій формі, позорище ».
Говорячи про можливу участь контрактників у бойових діях в Донбасі, Кенс обмовився : «А ще я скажу , це слова контрактників, 80 осіб : ми на Україні воювати не поїдемо ! ... Мами приходять - на Україні сім місяців були . Хто був на Україні сім місяців ? Про що ви говорите? Яка Україна сім місяців ? Що ваші діти брешуть вам ? А останнє, там, де я перебував три місяці , я вам одне скажу - ось там справжні мужики, з 16 років мужички , і жінки там такі ж ».
«Газета.Ru» зателефонувала замполіту другого батальйону 33 омсбр старшому лейтенанту Максиму Гранкіна, який спілкувався з батьками і представлявся помічником командира в / ч № 22179. Однак, вислухавши питання, Гранкін повісив трубку і подальші дзвінки скидав. З підполковником Кенсит зв"язатися не вдалося. Рядові і сержанти не знають, хто здійснював загальне командування на полігоні «Кадамовскій». Навчально-бойовою підготовкою рот займалися прибулі з ними командири, але загальне керівництво навчаннями на полігоні здійснювали незнайомі Майкопський контрактникам офіцери, ймовірно з Південного військового округу.
У Міноборони оперативний коментар надати не змогли. Проте військове відомство неодноразово формулювала «Газеті.Ru» офіційну позицію : повідомлення про присутність російських військових на території України - брехня, а чутки про нібито проведеної агітації в російських частинах їхати добровольцями в Донбас - недостовірні.
Питання законності агітації
В армійських статутах написано, що військовослужбовець повинні виконувати законні накази , каже голова профільної комісії РПЛ Сергій Кривенко.
«Там же сказано, що основний вид наказів - письмовий. При будь-якому сумніві військовий повинен зажадати наказ саме в письмовій формі від будь-якого з офіцерів » , - пояснює Кривенко.
За словами Кривенко , відправлення військових для виконання бойових завдань за кордоном неможливе без указу Президента. Формально котрі збираються туди бійцям загрожує стаття « найманство » і « участь у незаконних збройних формуваннях ».
Керівник нагадує, що для самовільного залишив частину за законом дається 10 днів, щоб військовослужбовець звернувся в прокуратуру й написав заяви про обставини , які змусили піти його на такий відчайдушний крок. «Якщо буде реальне розгляд за законом, то командирам загрожує відповідальність за порушення порядку частини», - говорить Кривенко.
Анатолій Салін , екс -полковник , який сам пройшов дві війни , експерт Ради при президенті РФ з прав людини та розвитку громадянського суспільства , каже, що з кожним випадком залишення частини треба ретельно розбиратися і не всім розповідям про відправлення в Донбас вірити.
«У нас на розгляді є випадки, коли контрактників звільняли за невиконання наказу , але кримінальні справи не порушували. Одного контрактника навіть відновили потім на службі , порахувавши звільнення незаконним . Тому що з таким формулюванням в яку-небудь силову структуру влаштуватися потім практично неможливо », - говорить Салін .
Як повідомляв Діалог раніше ,

Комментарии (0)
Нет комментариев. Ваш будет первым!